Historia - geneza spółki
Na rynku nawozowym coraz poważniej traktowane są produkty organiczne w tym biopreparaty mikrobiologiczne. Nawozy na bazie mikroorganizmów pozwalają na obniżenie kosztów, zwiększenie wydajności plonowania i regenerację gleby. Poszukiwane są rozwiązania przyjazne dla środowiska i atrakcyjnie ekonomicznie. W ramach działalności prowadzonej na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego powstało kilka rozwiązań, które wpisują się w obecne trendy i zapotrzebowanie sektora rolniczego.
Projekt FUNASH Team Net Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
Jednym z projektów, w którym powstały rozwiązania przeznaczone dla rolnictwa był projekt FunAsh realizowany w ramach programu Team Net FNP nr POIR.04.04.00-00-14E6/18-00 pt. „Popioły lotne jako prekursory materiałów funkcjonalizowanych do zastosowania w inżynierii środowiska, budownictwie i rolnictwie”. Projekt był realizowany przez konsorcjum Politechnika Lubelska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Uniwersytet Warszawski. W ramach jego realizacji opracowane zostały nowatorskie materiały funkcjonalizowane, które znajdą zastosowanie w budownictwie (cementy i biocementy), rolnictwie (nawozy i biostymulatory/bioinhibitory) oraz inżynierii środowiska (sorbenty i biopreparaty do remediacji zanieczyszczonych wód, gleb i oczyszczania gazów). W pracach konsorcjum uczestniczyło sześć zespołów tematycznych, po dwa w obrębie każdego konsorcjanta. Zespół # 6 pod kierownictwem dr Kumara Pranaw z Uniwersytetu Warszawskiego opracował serię produktów, które są przeznaczone do zastosowań w rolnictwie:
-
B-Decomposer - biopreparat zawierający grzyby strzępkowe z rodzaju Aspergillus sp. Trichoderma sp. i Penicillium sp. przyspieszające rozkład zbutwiałych liści i słomy poprzez szybką kolonizację materii organicznej i wytwarzanie ogromnych ilości enzymów lignocelulolitycznych rozkładających celulozę i hemicelulozę. (Atest NIZP PZH B.BK.60113.0017.2022) i (Atest NIZP PZH B.BK.60113.0015.2022)
-
B-Fert - biopreparat zawierający dwa szczepy bakterii z rodzaju Serratia sp. i jeden szczep bakterii z rodzaju Pseudomonas sp. Wszystkie bakterie zostały wyizolowane z gleby. Preparat ten jest w stanie zapewnić odżywianie roślin poprzez uwalnianie unieruchomionych Zn, P i K z gleby, a także poprzez dostarczanie hormonu roślinnego. (Atest NIZP PZH B.BK.60113.0018.2022)
-
B-potash - biopreparat zawierający wyizolowaną z gleby bakterię z rodzaju Burkholderia sp., która jest w stanie zapewnić główne zapotrzebowanie pokarmowe na potas poprzez uwalnianie unieruchomionego K z gleby, który może być łatwo wchłonięty przez roślinę. Produkt przeznaczony jest do stosowania na gruntach rolnych w celu stymulowania wzrostu roślin poprzez uwalnianie do gleby unieruchomionego potasu. (Atest NIZP PZH B.BK.60113.0019.2022)
-
B-Control - Biopreparat zawiera saprofityczne mikroorganizmy z rodzaju Pseudomonas sp. and Trichoderma sp. Preparat ten jest w stanie zapewnić ochronę roślin przed głównymi grzybami patogennymi dla roślin, takimi jak Fusarium sp., Cladosporium sp., Botrytis sp. i Alternaria sp. (Atest NIZP PZH B.BK.60113.0016.2022)
Projekt SyderoFERT LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Kolejnym projektem, który dotyczył opracowania nowych produktów m in. dla rolnictwa był projekt o akronimie SyderoFERT finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu LIDER (nr LIDER/13/0051/L-11/19/NCBR/2020), pt. „Opracowanie bionawozów przeznaczonych do poprawy jakości biologicznej gleb”. Projektem kierowała dr Klaudia Dębiec-Andrzejewska. Projekt został zrealizowany przez naukowców z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz Uniwersytetu w Turynie (Włochy). Głównym celem projektu było opracowanie i wytworzenie niskonakładowych oraz bezpiecznych dla środowiska bionawozów płynnych, wzbogaconych w metabolity bakteryjne – syderofory. W ramach projektu opracowano dwa niezależne produkty do poprawy jakości biologicznej gleby – nawóz przeznaczony do promowania wzrostu roślin uprawnych oraz nawóz do zwiększania efektywności bioremediacji zanieczyszczonych gruntów. W ramach projektu opracowano niskonakładową technologię produkcji syderoforów, określono skład i stabilność bionawozów, a także zweryfikowano ich działanie w testach szklarniowych i mikrokosmowych. Ostatnim etapem projektu była konstrukcja laboratoryjnej instalacji prototypowej do ich produkcji oraz prace mające na celu przygotowanie produktów do wdrożenia. W ramach projektu LIDER opracowano następujące produkty:
-
Agro_SyderoFERT – biopreparat przeznaczony do poprawy jakości gleb rolniczych, zawierający mieszaninę metabolitów bakteryjnych, w tym syderoforów, wytwarzanych przez psychrotolerancyjny szczep bakterii Pseudomonas sp. ANT_H12B. W zależności od rodzaju gleb i typu upraw preparat może wykazywać właściwości zakwaszające lub alkalizujące. Preparat przyczynia się do mobilizacji mikro- (Fe, Zn, Mn, Cu) oraz makroskładników (K, P) z gleby, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mikrobioty glebowej oraz wzrostu roślin. Preparat Agro_SyderoFERT poprawia jakość mikrobiologiczną gleby poprzez stymulowanie liczebności oraz aktywności biochemicznej mikrobioty autochtonicznej gleb. Działa także antagonistycznie wobec fitopatogentów takich jak np. Fusarium oxysporum. Jest kompatybilny z innymi dostępnymi na rynku nawozami płynnymi i stałymi.
-
Biorem_SyderoFERT – biopreparat przeznaczony do poprawy efektywności bioremediacji gruntów zanieczyszczonych metalami ciężkimi i związkami ropopochodnymi. Zawiera mieszaninę metabolitów bakteryjnych, w tym kwasów organicznych, ligandów oraz syderoforów o charakterze kwasowym, wytwarzanych przez szczep Pseudomonas ANT_H12B. Dzięki obecności metabolitów o niskim pH umożliwia efektywną mobilizację metali ciężkich z zanieczyszczonych gruntów a dzięki wysokiej zawartości łatwo dostępnych źródeł węgla i azotu przyczynia się do poprawy jakości mikrobiologicznej gleby, co sprzyja zwiększonej efektywności degradacji związków ropopochodnych. Preparat może być łączony z innymi nawozami, dzięki czemu możliwa jest dodatkowa stymulacja mikrobioty glebowej.
Opracowane w ramach projektu LIDER biopreparaty są konkurencyjne względem obecnych na rynku produktów mikrobiologicznych ze względu na wysoką efektywność oraz wieloaspektowe działania na chemizm gleby, mikrobiotę glebową oraz ogólną kondycję roślin.